Turgut Özal Millet Cd No:117 ÇAPA Fatih/İstanbul

İdeal Kanser Tedavisi

İdeal Kanser Tedavisi

İdeal Kanser Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

İdeal Kanser Tedavisi yapılacak tedavinin etkinliğini ve kanserin vücuttan tamamen temizlenmesi için en önemli etkendir. Her insan farklı biyolojik özelliklere ve genetik yapıya sahip olarak doğmaktadır. Aynı anne-babadan olan kardeşler bile ailelerinden aynı genleri miras olarak almayabilir. Bunun işaretleri hepimizin parmak izlerinin farklı olması, iris tabakasının, diş yapısının, yüz ve vücut yapılarımızın farklı olmasıdır.

İnsanlar ve Hastalıklar        

Her insanın hastalığı da aslında farklıdır. Bazılarımız gribal infeksiyonları daha hafif atlatırken bazılarımız ise yatak istirahatine ihtiyaç duyar. Hepimizin immün sistemi (vücudun savunma sistemi) farklıdır. Dolayısıyla hastalıklara verdiğimiz tepkiler de farklı olmaktadır. Ayrıca yaşlanma ve çevresel faktörler, sigara, alkol kullanımı, çalışılan iş ve işyeri ortamı gibi pek çok etken de zamanla vücudumuzun immünitesini etkilemektedir.

Beslenme şekillerimiz, vitamin-mineral alımı ya da eksikliği immün sistemimizi etkileyen diğer bir faktördür. Şehirde ya da kırsal bölgede yaşıyor olmak toksinlere daha fazla ya da az maruz kalmamız da immün sistemi etkilemektedir. Kullandığımız cep telefonları, bilgisayarlar, florosan ışık kaynakları, giydiğimiz elbiseler gibi pek çok faktör de immün sistemimizi etkilemektedir.

İdeal Kanser Tedavisi, Farklı İmmün Sistemlere Farklı Tedavi Alternatifleri

Bütün bunların sonucunda aynı hastalıklar farklı insanlarda farklı şekillerde ortaya çıkabilmekte ve vücudumuzda farklı immün yanıtlar oluşturmaktadır. Ancak hem hasta yoğunluğu hem de hastaların patoloji ve görüntüleme raporlarının dışında kişisel özellikleri değerlendirilmemektedir.

Modern tıpta insanlar tek tip olarak formüle edilmekte ve herkese aynı tip tedavi uygulanmaktadır. Bu amaçla tedavi kılavuzları oluşturulur ve belli evrelerdeki hastaların aynı tedavileri alması önerilir. Evrelemesi tamamlanan hastaların kişisel özelliklerinden sadece uygulanacak tedaviyi kaldırıp kaldıramayacağı, çeşitli performans skorlamalarına göre değerlendirilir ve uygun görülen tedavi hastaya verilir.

Kemoterapi gibi kanser hücrelerinin yanında vücudun savunma sistemini de etkileyen tedaviler insanları güçsüz bırakabilmektedir. Güçsüzleşen immün sistem kanser karşısında zayıf kalmakta ve kanserle savaşı sadece bu ilaçlara bırakmaktadır.

İdeal Kanser Tedavisi ve Tamamlayıcı Uygulamalar

Tamamlayıcı tıp uygulamalarında ise hasta bir bütün olarak değerlendirilir. Vücuttaki fazlalıklar (kilo, toksinler, ağır metaller, tümör yükü vb) ile eksik olan vitamin, mineraller de değerlendirilir.

Toksin ve ağır metallerin, kanserin ana kaynaklarından olan oksijen radikallerinin vücuttan uzaklaştırılması için fitoterapi, ozonterapi vb yöntemler kullanılır. Aynı zamanda eksikleri yerine koymak için beslenmenin düzenlenmesi, vitamin ve mineral takviyeleri yapılır.

Hastaların zararlı alışkanlıkları olan sigara, alkol, fast-food tarzı beslenme, sedanter (hareketsiz) yaşam bıraktırılarak taze meyve-sebze, sağlıklı gıdalar le beslenmesi, yediği-içtiği takibi yapılır. Hastaların beslenmede yaptığı yanlışlıklar düzeltilir ve günlük, haftalık spor  (yürüyüş) yapmaları için hastalar bilinçlendirilir.

İdeal Kanser Tedavisi ve İmmünoterapi

Son yıllarda daha sık uygulanmaya başlanan immünoterapiler ile bir çok kanser tipinde umut verici sonuçlar alınmaktadır. Ancak bunlar çok pahalı tedavilerdir ve çok az kanser hastası için kullanılmaktadır.

Tamamlayıcı uygulamalar ile vücudun immünitesi de kuvvetlendirilir. Böylece kanserle başa çıkmak için vücut desteklenerek hem güncel uygulamalar  (KT, RT, hormonoterapi vb) hem de vücudun kendi immünitesi kanserle savaşarak daha etkili sonuçlar elde edilmeye çalışılır. Ancak bu uygulamalar kanser hakkında bilgisi olmayan, hatta sağlık konusunda ciddi hiçbir bilgi birikimi olmayan kişiler tarafından yapılmamalıdır. Çünkü bu tedavilerde kullanılan preparatlar da her ne kadar bitkisel kaynaklı olsa da zararlı olabilir.

İdeal Kanser Tedavisi  ve Fitoterapi

Sentetik ilaçların da büyük bir kısmı bitkilerden elde edilmektedir. İlaç etkileşimleri göz önüne alınarak özellikle kemoterapi ile birlikte verilecekse onkologunuzun bilgisi dahilinde bu tedaviler uygulanmalıdır. Bu yüzden bilinçli doktorlar tarafından, hastaların diğer tedavileri de değerlendirilerek uygulanmalıdır. Böylece olası yan etkiler en aza indirilmiş, KT ilaçlarıyla etkileşebilecek Fitoterapi ajanları KT sırasında verilmeyerek tedavi etkinliğinin optimum düzeyde olması sağlanır. Bu Fitoterapi ürünleri KT sonrasında hastaya verilebilir.

Fitoterapi İlaçlarının Kaynakları

Bitkisel kaynaklı ilaçların da dozlarını standardize etmek ve hastaların her an etkili olan molekülü almasını sağlamak önemlidir. Bu amaçla bitkisel preparatlar geliştirilmiştir. Bitkisel tedaviler özellikle kanser hastalarında kullanılacaksa her gün ne kadar doz alındığının bilinmesi çok önemlidir. Böylece oluşabilecek toksisitenin önüne geçilmiş olur. Ancak malesef piyasada birçok hasta bu maddeleri uygunsuz bir şekilde depolayan kişilerden almakta, değişik otlarla tedavi uygulamaya kalkmaktadır. Bu da kontrolü imkȃnsız kılmaktadır.

Fitoterapi Standardize Ürünlerle Yapılmalıdır

Kanser tedavisi için Fitoterapide kullanılacak ürünlerin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Bitkilerin istenildiği gibi etken madde içermesi için doğru zamanda toplanması, doğru şekilde ve sıcaklıkta kurutulması, işlenmesi ve hastaların eline bu şekilde ulaşması çok önemlidir.

Açıkta bekletilen, uygun olmayan ortamlarda ve şartlarda kurutulan bitkilerde aflatoksin denilen ve karaciğer kanserine ya da hasarına sebep olabilen maddeler üreyebilmektedir. Örnek vermek gerekirse soğuk algınlığında hepimizin evinde bulunan papatyaları bile piyasada bulmak zordur. Matricaria chamomilla (Mayıs papatyası, Tıbbi papatya) cinsi papatya tedavi özellikleri taşıyan ve içinde damıtılmasıyla elde edilen uçucu yağı olan kamazulen içeren papatyadır. Ama bitkisel tedavi amacıyla papatya vb ürünleri satan dükkȃnlarda bunları bulmak neredeyse imkansızdır. Ancak Fitoterapi eğitimi almış bilinçli eczacılardan doğru papatya ya da diğer bitkisel ürünler alınabilmektedir.

Bitkisel tedavi amacıyla toplanan bitkiler, doğrudan güneş ışığı almayan kuru, havadar bir yerde veya bir kurutucuda kurutularak, güneş ışığı almayacak şekilde, böcek istilasından ve küflenmeye neden olabilecek nemden korumak için kapalı ve hava geçirmeyecek kutularda muhafaza edilmelidir. Böylece üzerlerinde üremesi muhtemel böceklerden ve güneşin zararlı ışınlarından korunarak, kullanılacağı ana kadar tazeliği muhafaza edilebilir.

Fitoterapide kullanılan ürünlerin de bir ilaç olduğunu unutmamak gerekir. İlaçları da ancak bu eğitimi alan kişiler hastalara tavsiye etme yetkisine sahiptir. Ancak bu ürünler gıda takviyesi olarak geçtiği için yasal prosedür açısından eczacı olmayan kişiler de bunları satabilmekte, dahası hastalara bunları önerebilmektedirler. Ama yemeklik baharat vb ürünlerin alınabileceği, açıkta ve sağlıksız koşullarda ne zaman ve nereden toplandığı belli olmayan bu ürünleri Fitoterapi amacı ile kullanmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Kanser Fitoterapisi

Kanser amacıyla bitkisel kaynaklı destek ürünü kullanacak hastaların, bu konuda eğitim almış, onkolojiyi bilen, hem KT, RT, HRT immünoterapi gibi güncel tedaviler açısından hem de Fitoterapi gibi tamamlayıcı tıbbi uygulamalar konusunda deneyimli olan ve bu tedavileri kombine edebilecek doktorlar vasıtasıyla kullanması etkili bir kanser tedavisinin vazgeçilemez şartıdır. Kanser konusunda deneyimli olmayan kişilerin yapacağı uygulamalar, kanser hastası için çok değerli olan zamanın kaybına neden olacak ve kanserin eksik veya yanlış tedavisi sonucunda metastaz yapmasına ve kontrol edilemez hale gelmesine sebep olacaktır.